Kategoriler
Google Reklam

YouTube ile Para Nasıl Kazanılır?

Youtuben den nasıl para kazanılır ve youtuber olmak için neler yapmak gerekir detaylı bilgi veriyoruz. Sizde youtube üzerinden para kazanmak istemez misiniz?

İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için gereken en temel ihtiyacı beslenme ve barınmadır. Günümüz dünyasında bu gereksinimlerin hiçbirini para olmadan karşılayamıyoruz. Dolayısıyla asıl temel ihtiyacımız, paraya dönüşmüş oluyor. 21. yüzyılın en çok para kazanabilme yöntemlerinden biri ise dijital dünyadan geçiyor. İnsanlar, para kazanmanın dijitalden de olabileceğini keşfettiğinden bu yana, internetten nasıl para kazanabilirim diye sorgulamaya başladılar. Bu sorunun cevabı ise tek cümleyle karşılanabilecek bir şey değil çünkü internet üzerinden para kazanmanın onlarca hatta yüzlerce yolu var. Bu yazıda ise Youtube üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi okuyacaksınız.

YouTube ile Para Nasıl Kazanılır?

Youtube Başlangıç


Dünya’nın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Youtube aylık 2 milyar kullanıcıya ulaşmış bir sosyal ağdır. Yaş aralığı olmayan, herkese hitap edebilecek başlıklar içeren yayınlar ve videolar sunar. Burada yayınlanan videoların izlenme veya bir diğer anlamıyla görüntülenme sayısı ile kazancınız paralel olarak yükseliş gösterir. Youtube’da para kazanmak isteyen kişilerin ilk tercihi genelde bir kamera alıp karşısına geçmekle başlar. Kullanıcı ürettiği içeriklerle bir kitleye ulaşmayı hedefler. Siz de onlardan biriyseniz ilk olarak bir telefonla bile bu işe başlayabilirsiniz. Örneğin bir yeteneğinizi sergileyebilirsiniz. Bu; yemek tarifi vermek, resim yapma tekniklerini göstermek, şarkı söylerken sesin nasıl kullanılabileceğinden bahsetmek olabilir. Kısaca videoyu başlattıktan sonra yeteneğinizi ve nasıl yaptığınızı anlatabilirsiniz, veya bu işle alakalı deneyimlerinizden bahsedebilirsiniz. Eğer bir yeteneğiniz yoksa veya sergilemek istemiyorsanız, sadece hikayelerinizi veya başınıza gelen olayları anlatarak bile kitlenizi yaratabilirsiniz.

YouTube ile Para Nasıl Kazanılır?

Birçok Youtube içerik üreticisi bu konuyu her geçen gün daha kaliteli hale getirmek için çabalar. Yeni kameralar ve mikrofonlar hatta kendilerinin kurduğu ekiple çalışmaya başlarlar. Bu işe gerçekten zaman ve emek harcayan insanların zamanla tek geliri Youtube üzerinden olur ve mesleğiniz ne sorusuna Youtuber’ım diye cevap verirler. Youtube politikasında şiddet ve cinsel içerikli videoların yayınlanması yasaktır. Bu kurallara uyduğunuz sürece ürettiğiniz içerik sadece size bağlıdır ve kendi kitlenizi oluşturabilirseniz siz de bir Youtuber olabilirsiniz.

Youtuber olmak?


Youtube içerik üreticilerinin bir diğer kısmı, kendini kamera karşısına geçip göstermeyenlerden oluşur. Bu insanlar belki sadece ürettiği müziği paylaşır. Müzik şirketleri sanatçılarla görüşerek klip veya şarkıları kendi kanalları üzerinden yayınlar. Birçok müzik kanalının kendi Youtube kanalı vardır. Bir diğer alan da telif hakkını ödediği film veya dizileri yayınlayarak her izlenmeden parayı öyle kazananlardır. Buna televizyonda gördüğünüz kanallar da dahildir. Büyük televizyon şirketleri kendi Youtube kanalları üzerinden, zaten televizyondan yayınladıkları programları yayınlayarak oradan da para kazanmaya devam ederler.

Youtuber olmak?


Kısaca, eğer aklınızda parlak bir fikriniz varsa veya iletişim yönü kuvvetli birini tanıyorsanız onunla bir ekip olup Youtube kanalınızı açabilirsiniz. Başlarda belki kazancınız düşük olabilir, veya hiç olmayabilir fakat kitle arttıkça, görüntülenme sayısından Youtube adSense gelirinizi temin eder. Hatta Youtube haricinde aldığınız sponsorluklar veya reklam işbirlikleriyle de çok daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Olmaz demeyin, unutmayın ki şu an aklınıza gelen Youtuber’ların hiçbiri hazır bir kitleyle bu noktaya gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + thirteen =