Kategoriler
Forum ve E-Ticaret Google Reklam

UPWORK İLE NASIL PARA KAZANILIR?

Dijital dünyada internetten gelir sağlamanın onlarca farklı yolu var. Upwork de bu ek gelir kaynaklarından bir tanesi haline geldi. Öncelikle Upwork’ ü tanıtmakla başlayalım.

UPWORK NEDİR?


Upwork dünya çapında yaklaşık 2 milyon kullanıcıya sahip bir freelance (serbest zamanlı) iş bulma platformudur. Bu platformda kısa veyahut da uzun dönemli projeler ve çalışma alanları, saatlik, günlük veya haftalık işler bulabilirsiniz. Upwork; SEO, sosyal medya hesaplarının pazarlaması, içerik üreticiliği, yönetici asistanlığı, çevirmenlik gibi farklı farklı birçok alternatife sahip olan geniş bir iş yelpazesi platformudur. Dünyanın hemen her yerinden işverenlerle çalışanları buluşturan bu platformla siz de kolayca kendi müşterilerinizi bulabilirsiniz.

UPWORK İLE NASIL PARA KAZANILIR?

Upwork platformunda yerinizi almak için ilk yapmanız gereken şey kendinize bir profil oluşturmaktır. Yapacağınız işi, uzmanlıklarınızı ve uzmanlıklarınızın seviyesi gibi bilgileri doldurduktan sonra sistem bunların hepsini analiz eder. Potansiyel işverenler sizi test etmek isteyecektir. Bu yüzden profil oluştururken dürüst davranmanız önemlidir. Teslim edemediğiniz işler hesabınızın kapanmasına sebep olabilir. Bir sonraki adım olarak; profilinize ayrıntılı bir CV (özgeçmiş) eklemeniz gerekli. Özgeçmişinizle birlikte bir portföyünüz ve referanslarınız varsa bunları da ekleyerek işverenler tarafından görülmesini sağlayın. Eğitim seviyeniz, haftada kaç saat çalışmak istediğiniz, yaşadığınız yer, işin karşılığında işverenden beklediğiniz saatlik ücret gibi bilgiler profilinizde bulunur.

Maaş beklentinizin ne olduğundan emin değilseniz aynı işi yapan diğer kullanıcıların profilini incelemelisiniz.24 saat içerisinde bilgilerin doğrulanmasıyla Upwork profiliniz onaylanmış olur ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz Upwork profili ne kadar güçlü olursa iş bulma olasılığınız da o kadar artar. Profiliniz işverenlerin nezdinde sizin sanal kimliğiniz gibidir. Alanınızda acemiyseniz başlangıçta gönüllü tecrübelerde bulunabilirsiniz.
Upwork platformundaki işlere teklifte bulunmak için ‘’connect’’ isimli sanal para kullanılır. Bu sistemin kurulma amacı her işe aynı anda başvurulmasını engellemektir. Müşteriniz sizi teklifte bulunmaya davet ederse sanal paranızı kullanmanız gerekmez. Teklifler ortalama 2 sanal para gerektirir. Teklif için sanal para sınırı 1 ve 5 arasındadır. Yapılacak iş müşteri tarafından iptal edilirse teklifte kullandığınız sanal paralar iade edilir.

UPWORK İLE NE KADAR PARA KAZANILIR?


Upwork’ün ödeme yapısı her müşteriden ne kadar para kazandığına bağlı olarak çalışır. Tek seferde bir müşteriden kazanacağınız ilk 500 USD’nin üzerinden 100 USD ( yani %20 oranında ) komisyon kesilir. 500 ile 10.000 USD arasında bir kazanç sağladığınızda komisyon %10 ‘a düşer. 10.000 USD’den sonraki kazançlar için komisyon payı ise %5 ‘tir. Ödemenizi saatlik ücret ya da sabit fiyat yollarından biriyle alabilirsiniz. Komisyon oranları her iki seçenek için de aynıdır. Upwork’deki saatlik ücrete komisyon payı da dahildir. Yani saatlik ücretinize 50 dolar yazdığınızda 40 dolar kazanmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =