Kategoriler
Reklam

Stok Müzik ve Video İle Nasıl Para Kazanılır

Pandemi dolayısıyla evlere daha çok kapandığımız bu günlerde evden para kazanmanın yollarını arar olduk. İşte bu noktada, internetten de iş aranabilir mi sorusunu akıllara getiriyor. Video ya da müzik üzerine ilginiz ya da yeteceğiniz varsa bu alan tam size göre.
Stok içerik üretmek ve satmak üzerine olan piyasa gün geçtikçe daha da yükselerek ciddi gelir kaynağı haline gelmiş bulunmaktadır. İlk olarak piyasa stok fotoğrafçılıkla başlamış, ardından akıllarda neden video ve müzik üzerine de olmasın sorusunu oluşturarak yeni bir sektör oluşmasına sebep olmuştur. Bu iş, kurumsal hayatın vermiş olduğu stres ve gerginliği yaşamak istemeyen yetenekli müzik ve video üreticileri için harika bir gelir kaynağıdır. Bu yazıda ise, stok müzik ve video nedir? Ne tür müzik ve videolar satılır? Ne kadara sesleri ve videoları satarım? Son olarak da “Çektiğim video ve sesler telefondan da olabilir mi?” başlıklı soruların yanıtını verecektir.

Stok müzik ve video nedir?


Stok müzik ve video, video ve müzik üreticileri işlerini bir web sitesinde depolayıp teli hakkını isteyen firmalara satmasıdır. Çektiğiniz videolar ve ürettiğiniz müzik talep edildiği müddetçe size gelir kaynağı döner.

Ne tür müzikler ve videolar satılır?


Ne tür müziklerin ve videoların satılacağı konusunda net bir cevap vermek doğru değildir. Bunun sebebi her alanda her türlü ihtiyaç olabileceğinden dolayıdır.
Seslerde, gülüşme ve kahkahalar ya da ağlayan veya gülen bebek sesleri, ya da gürültülü bir trafik sesi satılabilen sesler arasındadır. Bunun yanısıra efekt sesleri de sitelerde alıcı bulabilen seslerdir. Örnek vermek gerekirse; oyun sesleri veya telefon zili ya da tuşunun sesi bunlardan bazılarıdır. Üretilen müzikler de tabii ki değer gören bir iştir. Farklı jingle’lar ya da ürettiğiniz fon müzikleri, folk ya da funk olarak geçen müzikler çok satılan işler arasındadır. Sitelerin tanıtım videoları için intro sesler de rağbet gören stok müziklerdendir. Ürettiğiniz müzikleri satabileceğiniz de internet sitesine örnek olarak Audiojingle platformunu verebiliriz. Audiojingle’da yarattığınız sesler, alıcılarına kolaylıkla ulaşacaktır.
Stok videolarda ise yine kaliteli içerik üretmeniz oldukça önemlidir. Bunun yanında hazırladığınız videonun yaratıcılık, özgünlük bakımından tek olması önemli noktala arasındadır. Bu videoları Photodune ya da Videohive sitelerine yükleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Ne kadara sesleri ve videoları satarım?


Hazırladığınız kısa sesler 1 veya 1 dolara alıcı bulabilirken, hazırladığınız yaratıcı kalitesi yüksek olan müziklerin 3-4 bin dolara kadar alıcısı bulunabilmektedir. Aynı düzeyde hatta daha fazla miktarlara da videolarınız alıcı bulabilir.

Çektiğim video ve sesler telefondan da olabilir mi?


Olmaz diyemeyiz fakat olur da diyemeyiz. Bilmeniz gereken şey bu konuda yarıştığınız insanların çok nitelikli ve donanımlı, üst düzey ekipmanlarla yapıyor olduğudur. Yani telefonla yaptığınız işler sizin tercih edilmemenize sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =