Kategoriler
Genel Google

Site Kurarak Para Nasıl Kazanılır?

İnternet siteleri ve sosyal medya mecraları üzerinden paylaşım yaparak para kazanmak günümüzün yeni mesleği haline geldi. Site kurarak para kazanmak istiyorsanız her iş gibi bu işin de emek istediğini unutmamalısınız. İnsanlar interneti ‘’Kolay para kazanma yolu’’ olarak düşünse de aslında zaman, sabır ve bolca yenilikçi fikir sahibi olmalısınız.

Bir site kurduğunuzda para kazanmaya başlamanız düşündüğünüzden çok daha fazla vakit alabilir. Bu sizi pes etmeye itmemeli, aksine daha üretken hale getirmeli. Gelelim site kurarak internetten para kazanmanın yollarına…
Öncelikle kurduğunuz sitenin ne hakkında olduğunun da kazanacağınız parayı etkileyeceğini unutmayın.

Nasıl para kazanılır?


İnternet sitesi üzerinden para kazanmanın en bilindik yolu Google reklamlarıdır. Google reklamları PPC yani tıklanma başına ödeme yapan bir reklamcılık sistemiyle çalışır. Bu yöntemi kullandığınızda sitenizde Google tarafından reklamlar yayınlanır ve sitenize giren insanlar bu reklamlara her tıkladığında reklam veren kurum/kuruluş veya kişiden elde edilen paranın %68’i sizin payınız olur. Google Ads ile reklam vermek ve sitenizi arama sonuçlarında göstermek isterseniz, basit birkaç işlem ile Google ile reklam anlaşması yapabilirsiniz. Google Ads kullanmanın bir reklam veren olarak karlı yanı ise; ziyaretçiler reklama tıklamadığı sürece reklam verenden para ödemesi almamasıdır. Yani ulaştığınız kişi kadar ücret ödersiniz. Google Ads benzeri başka şirketler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Adcash, Linkwise, Wordego‘dur. Reklam yayınlamak için size en uygun firmayı seçip anlaştığınızdan emin olmalısınız.

İnternet sitenizden para kazanmanın diğer bir yolu bağış toplamaktır. Genelde kamu yararı gözetip ücretsiz hizmet veren siteler bağış yoluyla çalışırlar. Bu kendinize ait bir site olmasa bile Twitch gibi sosyal mecralardan yapacağınız yayınlarda bağış toplayabilirsiniz.
Bir diğer yöntem sitenizde elektronik ticaret (e-ticaret) yapmaktır. Bilgilendirme sitesi kurmuş olsanız bile tıpkı TV’de gördüğümüz ürün yerleştirmeler gibi, bilgilendirme yaptığınız ürünleri satan markalardan reklam alıp sitenize yerleştirebilir, bir nevi üretici ve tüketici arasında aracı olarak para kazanabilirsiniz.
Uzman olduğunuz herhangi bir konu varsa bu konu üzerine açacağınız internet sitesinde ulaştığınız kitleye eğitim vererek para kazanmak da bir seçenek. Uzmanlığınızı yazılı, sözlü ya da görüntülü olarak sitenize satın alınmak üzere ekleyebilirsiniz.

İnternet sitesinden para kazanmanın diğerlerine nazaran daha zor olduğu bir yöntem olarak ‘’Satış Ortaklığı’’ metodu da listeye eklenebilir. Satış ortaklığının en yaygın kullanımı ürünlere yazılan bilgilendirici yazıyı siteye ekleyerek müşteri ile satıcı arasında köprü görevi görmektir. Yani yapmanız gereken sitenizde bir ürün hakkında tanıtım yapıp, satıcıya dair bir link eklemektir. Bu link üzerinden satıcıya ulaşan müşteriler alışveriş yaptığında satıcının gelirinden komisyon usulü gelir alırsınız.
İnternet sitenize alacağınız üyeleri para ile kabul etmek de bir diğer kazanç yöntemidir. Genelde eğitim siteleri, forumlar gibi mecralarda üyelikler ücretlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + six =