Kategoriler
Genel Google

Niş Bir Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Blog yazarlığı, diğer bir adla ‘’bloggerlık’’ çağımızın yeni mesleklerinden biri oldu. Çok basit birkaç işlemden sonra kendi blog sayfanızı oluşturabilir ve hemen her konu hakkında yazılar yazarak okurlarınızın sayfanıza tıklama sayısına göre ciddi miktarda para kazanabilirsiniz. Bog yazarları genelde sponsorlu reklamlar alarak ya da bloglarını ücretli üyeliklerle okuyucuya sunarak para kazanırlar. Peki niş blog nedir? Niş bloğun avantajları nelerdir? Ne kadar para kazandırır? Bu yazımızda bu sorulara cevap bulacaksınız.

Niş Blog Ne Demektir?


Blog yazmak zaman ve yaratıcılık gerektirir. Bloğunuzun konusu yukarıda belirttiğimiz gibi yasal sınırlar içerisinde olduğu sürece hemen her şey olabilir. ‘’Niş’’ kavramı pazarlamada belirli bir ürün ya da hizmete ihtiyaç duyan küçük ölçekli topluluklara hitaben yapılan pazarlamaya verilen isidir. Bloglardaki niş kavramı da aynı mantık üzerinden belirli bir konu hakkında yazılan ve sadece o konunun ilgilileri tarafından takip edilen bloglar manasına gelir. Örnek vermek gerekirse Teknoloji konulu bir blog çok geniş kapsamlı olacaktır. Teknoloji başlığı altına telefon, akıllı telefon, Apple iphone şeklinde alt başlıklar açtığımızda burada en kısıtlı konu olan Apple Iphone niş konudur.


Geniş kapsamlı bloglar daha cazip görünse de okuyucu için de yazar için de mantıklı olan niş bloglarda okur-yazarlık yapmaktır. Akıllı telefonlarla ilgilenen bir insan teknoloji konulu bir blogda bilgisayarlar, makinalar, tüm elektronik cihazlar gibi birçok başlıkla karşılaşacaktır bu da kişinin istediği bilgiyi almasını zorlaştıracaktır.

Niş Bloğun Avantajları Nelerdir?


Aslında kısıtlı bir konuda yazılmış olacağı için niş blog ziyaretçilerinin sayısı genel konularda yazılmış bir blogdan daha az olacaktır. Ancak bloglardan gelir kazanmak için en önemli gereksinim etkileşim ve geri dönüşlerdir. Apple iphone konusuyla ilgilenip günaşırı fikir paylaşan, blogda aktif olarak bulunan bin kişilik sabit bir ziyaretçi kitlesi teknoloji konulu blogdaki on bin kişilik tek seferlik ziyaretçiden daha çok kazanç getirir. Niş bloglarda sadık bir ziyaretçi kitlesine ulaşmak daha kolaydır. Konunun belirli olması sayesinde arama motorlarında en üstlerde çıkan bloglar çoğunlukla niş bloglardır çünkü niş bloglar arama yapılırken kullanılan anahtar kelimeleri en çok içeren sitelerdir. Bir blogger olarak niş bloğa sahip olduğunuzda bloğunuzun konusuna her geçen gün daha hakim olmanız o konuda yazmanızı da kolaylaştırır ve ortaya güzel işler çıkardıkça bu konu üzerine yazma yeteneğinizi de geliştirirsiniz.

Niş Blog Yazmak Ne Kadar Para Kazandırır?


İnternetten para kazanmak sitenizin kalitesi, bilinirliği, hitap ettiğiniz kitlenin sitenize olan ilgisi ve aldığınız geriye dönük yanıtlarla doğrudan bağlantılıdır. Niş bloğunuza blog konunuz olan ürün ya da hizmet hakkında reklamlar almak, ürün tanıtımı yapmak gibi yöntemler kazancınızı artıracaktır. Bloglarda en çok kullanılan reklam sistemi Google Ads’tir. Google’da yapacağınız reklam araştırmalarıyla ziyaretçi sayınıza göre ortalama kazancınız hakkında ön bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × four =