Kategoriler
Reklam Sosyal Medya

İnstagramdan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram ilk çıktığı yıllarda sadece fotoğraf yayınlamak üzerine kurulmuş bir sosyal medya ağıydı. Zamanla özellikleri arasına kısa videolar yayınlayabilmeyi de ekledi ve en son hikaye koyma özelliğini de çıkardı.

Güncel olarak kullanıcı sayısı 1 milyarı geçmiş bulunmakla birlikte en popüler üçüncü sosyal medya ağı olarak da yerini almış bulunmaktadır. Türkiye’ de ise 37 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Böylesine büyük bir rakam haliyle işi bir miktar ticarete de dönüştürmektedir. Peki Instagram üzerinden para kazanılabilir mi ve kazanılıyorsa nasıl para kazanılır? İşte bunun cevabını bu makalede bulabilirsiniz.

İnstagramdan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram üzerinden pek tabii para kazanılabilir. Büyük takipçi kitlesi olan hesaplar istediği müddetçe her zaman Instagram yoluyla gelir elde edebilir. Hatta günümüzde tek gelir kaynağı olarak bu işi yapanlar da mevcut. Peki nasıl? Öncelikle aktif bir hesabınız olması gerekiyor. Aktif bir hesap demek, her gün zaman ayırdığınız ve özenli gönderiler paylaştığınız bir hesap demektir. Daha sonra takipçi sayınızı büyütmeye çalışmalısınız. Büyük takipçi kitlesine ulaşmak için takipçi ve beğeni satın almak en basit yöntemlerden biridir fakat, bu satın alınanlar içerisinde bot, yani gerçek olmayan hesaplar da mevcut olacaktır. Eğer bu işi gerçek hesaplarla yapmak istiyorsanız, kendiniz gibi büyük kitlelere ulaşmak isteyen diğer kullanıcıları bularak bu işe başlayabilirsiniz.

Aslında hesabınızı işletme hesabı haline getirip birkaç hesap da takip ederseniz, kendi aralarında takipçi etkinliği düzenleyen diğer hesaplar etkinliklerine sizi de davet edeceklerdir. Bu etkinliklerin birkaçına birden katılıp, zaman harcarsanız birkaç ay içerisinde hesabınız üç dört bin kişi tarafından takip ediliyor olacaktır. Bu şekilde, yavaş fakat kalıcı olan bir takipçi kitlesi elde edeceksinizdir.

Peki büyük takipçili bir hesap ne kadar para kazanıyor?

Peki büyük takipçili bir hesap ne kadar para kazanıyor?

Influencer adını verdiğimiz, büyük kitleye sahip sosyal medya kullanıcıları ne kadar para kazanıyor? Siz de gönderilerinize sponsor, reklam alabilir misiniz? Öncelikle, Instagram üzerinden kazanılan paranın net bir yanıtı yoktur. Sponsorlu gönderi paylaşma dünyasına yeni adam atın küçük hesaplar gönderi başına 70-80 dolar kazanabiliyorken daha büyük olanlar yüzlerce dolar kazanabiliyorlar. Marka iş birliği yapan, 100 bin takipçiyi aşmış influencerların ise gönderi başına 1000 dolar aldığı biliniyor. Çok büyük kitlelere hitap eden influencerlar ise, Kylie Jenner gibi, gönderi başına 500.000 dolardan daha fazla kazanıyor olduğu da kaçınılmaz bir gerçektir.

Peki büyük takipçili bir hesap ne kadar para kazanıyor?

Bu gibi örnekler insanları doğal olarak bir “Instagrammer” olma düşüncesine sevk ediyor böylesine büyük rakamları görünce insan influencer olma hayalini düşünmeden edemiyor tabii. Aslında imkansız olan bir hayal değil. Bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız zaten buna dair bir düşünce aklınızda zaten var ve araştırmak için buralara kadar geldiniz ve okuyorsunuz demektir. Benim size tavsiyem ise şu, deneyin. Zaten denemekle hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + eight =