Kategoriler
Genel

Fotoğraf Satarak Para Nasıl Kazanılır?

Kurumsal hayatın verdiği yorgunluktan bıkmış, gezmek, yeni yerler görmek keşfetmek isteyen fotoğraf çekmekten hoşlanan bir yapınız varsa tam olarak size göre bir meslek bu. Evet meslek çünkü sürekliliği olabilecek bir alandır fotoğraf satarak internetten para kazanmak. Belki de kurumsalda çalıştığınız kadar kazanamazsınız ya da çok daha fazlasını satarsınız belli olmaz fakat kendinize ve çevrenize daha çok zaman ayırabileceğiniz zamanı yaratmış olacağınız kesin. Aslında hobinizi işinize evirmiş olursunuz.

Stok fotoğrafçılığı nedir ?


Stok Fotoğrafçılığı; fotoğraf arayan şirket ve kurumların, fotoğrafçıdan çektiği fotoğrafın telif hakkını satın alması anlamına gelir.

Ne tür fotoğraflar satılır?

Bu sorunun bir cevabı yoktur. Her şey satılabilir. Çektiğiniz doğa fotoğrafları, kahve fotoğrafı, ya köpek dışkısı. Yani şirketlerin istediği fotoğraflar belirli şeyler değildir her an her şey lazım olabilir. Mesela pandemi döneminde en çok satılanlardan biri evin içinde veya bahçede masada duran laptop fotoğrafları oldu. Rekabetin çok olduğu doğa, çiçek manzara fotoğrafları kendini öne çıkarmadığı müddetçe pek satılan kareler değillerdir. Bu iş profesyonel olarak yapan insanlardan öğrenmeye çalışmak çok güzel bir yöntemdir fakat taklit olmasından da kaçınmanız gerektiğini unutmayın.
Fotoğraflarınızı satabileceğiniz web siteleri oldukça boldur örneğin en bilindik fotoğraf satma sitesi Shutterstock denebilir. Bunun yanında Fotolia, iStockphoto, Pond 5, veya Adobe Stock bu sitelere o-örnek olarak gösterilebilir. Bu sitelerden birinde satış yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Mesela sitenin size % kaç komisyon oranı verdiğine dikkat etmeniz gerekir. Yükleme ve erişim kolaylığının nasıl olduğunu araştırın. Bulduğunuz sitenin küreselliği ve arama işlevi nasıl, ya da hedef kitlesi nasıl bunları göz önünde bulundurmalısınız. Sitenin sahip olduğu görüntü arama ve satın alma kolaylığı hakkında fikir sahibi olun.

Fotoğraf makinesi ile olması şart mı?

Hayır şart değil. Telefonunuz ile de fotoğraf çekip yükleyebilirsiniz fakat bu noktada işiniz çok daha zor olduğunu unutmamanız gerekir çünkü yarıştığınız kulvarda oldukça profesyonel fotoğraf makineleri ve fotoğrafçıların olduğu gerçeğini kabul etmelisiniz.

Fotoğraf başına ne kadarkazanılır?

Stok fotoğrafçılık sitelerinin verdiği komisyon oranı çok az olabilmektedir. Bu yüzden dikkat etmeniz gerekenler arasında sitenin komisyon oranını öğrenmek en önemli maddelerinden biridir.Bunun sebebi ise birçok stok sitesinin komisyon oranı %30 civarındadır. Fotoğrafı çeken emeği verenin siz olduğunuzu düşünürsek hedeflemeniz gereken oran en az %40 olmasını öneririm.
Fotoğraf başına ne kadar kazanırım sorusuna spesifik cevap arıyorsanız maalesef net bir yanıt bulamayacağınızı bildirmek isterim. Bunun sebebi ise, satılan fotoğrafın firma tarafından ne kadara satın alınacağına bir cevap olmamasından dolayıdır. Bir fotoğraftan 20TL de kazanabilirken başka bir fotoğraftan 200TL de kazanma şansınız vardır. Bu tamamen şansa bağlı olan bir durum olarak karşımıza çıkar. Bu yüzdendir ki, hiçbir zaman net bir geliriniz olmaz ve ne zaman gelirinizin olacağı da aynı şekilde belli değildir. Belli olan tek şey, sabırlı olmanız gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 8 =