Kategoriler
Genel Yatırım

E-kitap Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Okumayı seven, yazarlık yönü yüksek olan bir bireysiniz. Yazdıklarınız okunsun, hatta bu yeteneğimle para da kazanayım diyorsanız e-kitap yazarlığı sizin için biçilmiş bir kaftan. Teknolojinin de gelişmesiyle, okumak da artık kendini kağıtlardan yavaş yavaş sıyırıp, yerini dijitale dünyaya devretmek üzere. Böylelikle yeni bir iş imkanı doğmuş oluyor o da e-kitap yazarlığı.

Peki nasıl e-kitap yazarak para kazanılır?

İşte bu sorunun cevabını burada sizlere anlatmaya çalışacağım. Öncelikle, yazı yazmayı seviyor ve bundan keyif alıyor olmanız gerekli. Ardından yapmanız gereken şey ise bu işe zaman ve emek vermek. Kitabınız her şey hakkında olabilir. Bu tamamen sizin isteğinize kalmış bir şey. İsterseniz roman, isterseniz kısa öyküler ya da yemek kitabı yazın. Yazmaya başlayın ve eserinizi ortaya koyun.

Peki nasıl e-kitap yazarak para kazanılır?

Fakat unutmayın ki, özgünlük, imla ve yaratıcılık yazarlığın olmazsa olmaz üç ana maddesidir. Bir diğer önemli nokta ise, her birey ortaya çıkardığı eseri dışarıdan bakan bir gözden daha değerli bulacağı için, hatalarını göremeyebilir. Bu sebepten dolayı yazarlara, bu işle ilgilenen diğer insanların ve editörlerin olduğu gruplara katılarak kendini geliştirmeye hevesli ve eleştirilmeye açık olması tavsiye edilir.

Böylelikle her daim kendinizi bu konuda bir tık daha profesyonelliğe yaklaştırmış olursunuz. Kitabınızın doğru formatta yazıldığına da emin olmanız gerekmektedir. HTML veya MS Word programlarında kendiniz bu işi halletmeye çalışabilirsiniz fakat bilmiyor iseniz de bir bilene danışarak yardım istemek kolay bir çözüm olacaktır.

Peki nasıl e-kitap yazarak para kazanılır?

Eğer işin en zor kısmını halletmiş, kitabınızın artık yayınlanmaya hazır olduğunu düşünüyorsanız ikinci aşama olan fiyatlandırmaya geçebilirsiniz. Kitabınızın, emeğinizin değeri aslında tabii ki paha biçilemezdir fakat bu işi yaparak para kazanmayı düşünüyorsanız doğru rakamları seçmeniz çok önemlidir. E-kitap dünyasında genellikle ücretlendirmeler 10 TL ile 100 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Dış görünüşe verilen önem günümüzde o kadar çoktur ki, “kitabı kapağına göre yargılamak” deyimini doğurmuştur. Yani sizin de kitabınızın kapağı profesyonel ve ilgi çekici olmalı ki kapağına göre yargılanmasın.

Son olarak ürününüzü tanıtan bir açıklama yazısı yazın. Kitabın yazar ve biyografisi, kitabınızın türü, kelime sayısı ve hakkındaki görüşlerden oluşan bir açıklama yazısı olabilir bu. Son kısımda ise yapacağınız şey satmak istediğiniz, güvenilir platformu seçmektir. Bulduğunuz siteye üye olun. Kimi siteler üyelik için makul bir fiyat isteyebilmektedir. Güveninizi kazanmış bir site ise bu vermekten çekinmeyin.

Peki nasıl e-kitap yazarak para kazanılır?

Bir diğer yapabileceğiniz şey ise reklam verdirmektir. İnternet sitelerine reklam verebilirsiniz veya Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarında paylaşabilir ve paylaştırabilirsiniz. Başka bir yöntem ise, başka yazarların kitaplarının tanıtımını kitabınızın arka sayfasına koyun ve onların da sizin için bunu yapması konusunda anlaşmalar yapabilirsiniz.

Başka bir yöntem ise görünürlük oluşturmaktır. Forumlarda veya yorum yapılabilen mecralarda görünür olun. Her ne kadar gerçek kitap sayfalarını çevirmenin verdiği hazzı bize yaşatmayacak olsa da, e-kitap pratiklik açısından bizi çok mutlu edecek. Böylelikle artık kimsenin “kitabımı evde unutmuşum” derdi kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =