Kategoriler
Forum ve E-Ticaret Google

Dropshipping İle Nasıl Para Kazanılır?

İnternetin hayatımızın en önemli yerlerinde kullanımına başlanmasıyla birlikte ticaret de internet ortamına taşınarak e-ticaret kavramını gündelik hayatımıza yerleştirmiş oldu.

E-ticaret yapmak için öncelikle tabii ki internet ve bilgisayara ihtiyacınız var. Bununla birlikte ticaret yapacağınız sektörü belirlemeli ve bu sektöre yönelik bir internet sitesi kurmalısınız. E-ticaret ile uğraşan insanlar genellikle kurdukları web siteleri ile ithalat ve ihracat yapmakta. Sitenizi kurduktan sonra ihtiyacınız olan şey ziyaretçilerdir.

Dropshipping İle Nasıl Para Kazanılır?

Nelere dikkat edilmeli?

Sitenize ekleyeceğiniz her ürün ya da içeriğin arama motorlarında görünecek şekilde olmasına dikkat etmeli hatta mümkünse reklam vererek görünürlüğünüzü artırmalısınız. Dropshipping de e-ticaret başlığı altında incelebilecek yeni ama etkili kavramlardan bir tanesi. Kısaca özetlemek gerekirse dropshipping stoklama yapmadan ürün satmak demektir.

Bu satış yönteminin temelinde toptancılardan uygun fiyatla aldığınız ürünleri internet sitenizde veya açık arttırma gibi yöntemlerle farklı mecralarda satarak kar elde etmeniz yatar. Bu yöntemi diğer e-ticaret metotlarından ayıran şey, ödemelerinizi satış öncesi değil satış sonrası yapmanızdır. Dropshippingde sermayenizi satacağınız üründen elde edebilirsiniz.

Dropshipping İle Nasıl Para Kazanılır?

Diyelim ki dropshipping üzerine bir site kurdunuz ve yurtdışından firmalarla ürünlerini X fiyatıyla alıp satmak için anlaştınız. Bu düzen ‘’stok yapmama’’ üzerine kurulu olduğu için sitenizde bulundurmayı düşündüğünüz ürünleri üzerine X+1 kar payınızı da ekleyerek belirlediğiniz fiyatla siteye eklersiniz. Müşteriniz bu üründen sipariş ettiğinde X+1 ödemeyi alırsınız, anlaşmış olduğunuz şirketten müşterinin isteği kadar ürünü müşteriye yönlendirir, X ücreti de satıcıya verirsiniz ve +1 kar payınızı elde etmiş olursunuz. İnternetten para kazanmak her yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de başta beklediğinizin altında gelir getirecektir. İlk çıkışınızda siteniz tanınır hale gelip işleriniz çoğalana kadar banka, paypal ve benzeri komisyon ücretleri gibi kesintiler kar seviyenizi düşürecektir. Ancak sitenizin tanınır ve güvenilirliğini artırdıktan sonra elde edeceğiniz gelir tatmin edici olacaktır.

Dropshipping ne kadar kolay görünse de bu alanda rekabet de çok önemli bir faktördür. Bu yöntem daha çok insan tarafından tanındıkça daha çok girişimci bu alana yönelmiştir. Aynı ürün üzerine konulan kar payları sizde farklı, rakibinizde farklı olduğunda müşteriyi kendinize çekebilmek adına kar payını düşürmek durumunda kalacaksınız. Eğer düzeneğinizi oturtmuş, güvenilir bir site olduğunuzu kanıtlamışsanız muhtemelen sürekli müşteriler elde edecek ve kar payında rekabeti düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Bir diğer faktör ise alım yapacağınız toptancınızın güvenilirliğidir.

Dropshipping İle Nasıl Para Kazanılır?

Müşteri memnuniyeti ticarette her zaman için gerekli ve önemli bir unsurdur. Satılan ürünün gönderimini siz kendi elinizle yapmayacağınız için toptancınızın alıp sattığınız ürünü farklı yollaması, ürün- görsel uyumsuzluğu, defolu ürün yollama gibi hatalar yapmamalı. Müşterilerin ürün iadesinde bulunması, üründen memnun kalmadığını belirtmesi gibi durumlardan sitenizin de etkileneceğini unutmayın. Bahsettiğimiz önemli noktaları dikkate alarak dropshipping yöntemiyle e-ticaret dünyasında yerinizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + four =