Kategoriler
Forum ve E-Ticaret Genel

Çeviri Yaparak internetten Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanmanın yaygın kullanılan yollarından biri de çeviri yapmaktır. Yabancı bir dili ana diliniz kadar iyi bildiğiniz takdirde bilgisayar ve internetinizin olduğu her yerde internet üzerinden para kazanmanız hiç de zor olmayacaktır.

Çeviri yapabilecek kadar iyi bildiğiniz bir yabancı diliniz varsa bu yazımızda; Çeviri yaparak internetten nasıl para kazanırım? Online Çeviriden Ne Kadar Para Kazanabilirim? gibi sorularınıza cevap bulacaksanız.

Online Çeviriden Ne Kadar Para Kazanılır?

Yabancı şirketlerle ticaret ve benzeri işlerle bağlantısı olan şirketler genelde bünyelerinde yabancı dil bilen, işinde uzman kişileri de bulundurmayı tercih ederler. Bu şirketlere online çevirmen olarak başvurmak için güzel bir cv hazırlayıp şirketlere yönlendirmeniz yeterlidir. Şirketlere yapacağınız başvurular dışında bir diğer yol online tercüme bürolarına ve freelance (serbest zamanlı) iş yapılan mecralara üye olmaktır. Çeviri işinde acemiyseniz ilk başta basit metinlerle başlamanız yararınıza olacaktır. Yapacağınız çeviri metni hukuk, sağlık, mühendislik gibi terim bilgisi gerektiren konularda olabilir. Bu yüzden terim bilgisine sahip olduğunuz konularda iş almanız daha kaliteli işler yapmanızı sağlar. Çeviride kalite çok önemlidir. Yaptığınız çevirilerin kalitesine göre yeni çeviri işi alma ihtimaliniz de artar.

Online Çeviriden Ne Kadar Para Kazanılır?

Online Çeviriden Ne Kadar Para Kazanılır?

Çevirilerin fiyatı boşluksuz karakter sayısına göre belirlenir. Boşluksuz karakter sayısı; yaptığınız çeviri metnindeki her harf tek tek sayıldığında ortaya çıkan sayıdır. Birim karakter sayısını ise çeviriyi yapacak kişi, yani siz belirlersiniz. Piyasadaki ortalama karakter sayısı/çeviri fiyat karşılığına bir Google araması sonrası ulaşabilirsiniz.

İnternet üzerinden çeviri yapmak bahsettiğimiz gibi yaptığınız işin kalitesine ve çevireceğiniz belge sayısına bağlı olarak artar. Çevirisini yaptığınız yabancı dili bilen insan sayısının az olması da çeviri fiyatını yükseltebilecek bir etkendir. Online çeviri sitelerinde ortalama fiyat 100 kelime için 3 dolar civarındadır. Bu fiyatla bir ay içerisinde yapacağınız çok sayıda çeviri ile kazanacağınız miktar Türkiye’de günde 8 saat çalışarak kazanacağınızdan daha fazla olacaktır. Ödemenizi işi yapmadan önce alırsanız sizin için daha güvenli, daha avantajlı bir hizmet olur. Ancak kurumsal firmalarla çalışırsanız ücret konusunda şirketinizle yapacağınız karşılıklı anlaşmalarla ödeme konusunda sorun yaşamazsınız.

Online Çeviri Ülkemizde Yaygın mı?

Serbest zamanlı çalışan çoğu çevirmen piyasadaki birim fiyatlara yakın miktarlarla çalışırlar. Özellikle İngilizce gibi yaygın yabancı dillerde çevirmenler arasındaki rekabet daha fazladır. Bu yüzden İngilizce gibi dillerde yapacağınız çevirilerde belirleyeceğiniz fiyatı çok yükseltmemenizi öneririz.

Online Çeviri Ülkemizde Yaygın mı?

Türkiye hem kurduğu siyasi ve ticari ilişkileri, hem de birçok ürünün ithalat ve ihracatını yapması nedeniyle dış ticaret firmalarını çokça bünyesinde barındıran bir ülkedir. Türkiye’de çalışan pek çok firma yurtdışı bağlantılıdır. Ayrıca internet kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan e-ticaret gibi dallar da internet ortamında iki ülke arasında iletişim bağlantısı kurabilecek yetilere sahip, güvenilir çevirmenlere ihtiyaç duymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 1 =