Kategoriler
Genel

Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır ?

Blog yazarak para kazanmak mümkün mü? Kuşkusuz ki bu probleminin cevapı “evet”. İşini ciddiye alan biroldukça blogger, bloglarından çeşitli miktarlarda gelir elde edebiliyor. Siz de blogunuzdan iyi mi para kazanabileceğinizi merak ediyorsanız, işin püf noktalarına beraber bakalım.

Kimler para kazanabilir?
Her insanın hayalinde blog yazarak para kazanmak olabilir fakat bunun bir “kısa yoldan köşeyi dönme” yöntemi olmadığını baştan kabul etmek gerek. Başarılı blog yazarları; azimli, çalışkan, bilgili ve araştırmaya meraklı kişilerdir. Siz de bu özellikleri taşımış olduğunız düşünüyorsanız doğru planlama ve bıkmadan çalışmayla blogunuzu bir gelir deposuna dönüştürebilirsiniz.

Nelere ihtiyacınız var?
Tabii ki bir blog’a! Blog oluşturmak pek de zor bir iş değil. Günümüzde popüler blog’ların nerede ise hepsi WordPress altyapısını kullanıyor. Fazlaca düşük bir maliyetle ve çok az teknik bilgiyle siz de WordPress tabanlı blogunuzu kısa sürede kurabilirsiniz.

Ne vakit para kazanmaya başlayabilirsiniz?
Kaliteli bir blog ortaya çıkarmak zaman alan bir iştir. Blogunuza içerik üretmek için haftada en az birkaç saat ayırmanız gerekir. Gelir elde etmeye başlamanız için de en azından birkaç ay geçmeli. Yeni bir blog, averaj 3 ila 6 ay sonra minik miktarlarda gelir elde etmeye başlayabiliyor. Tertipli güncellenen bloglar 1-2 yıl sonra daha anlamlı miktarlarda para kazanmaya başlıyor.

Tabii ki istisnalar var fakat bugün bir blog kurup, iki üç ay içinde blogunuzdan bir “maaş” kazanmayı beklemeniz pek de gerçekçi olmaz. Blog yazmanın inceliklerini öğrenmek, içerik arşivinizi geliştirmek, okurlarınızla mesajşim kurmak ve güvenilir bir yazar olduğunuzu kanıtlamak için zamana ihtiyacınız var.

Fakat hepsi şevkinizi kırmasın! Tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız bile muhtemelen blogunuza ayırabileceğiniz birkaç saatiniz vardır. Bu zamanı iyi değerlendirerek, bir süre sonra blogunuzdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ne kadar kazanabilirsiniz?
Eminiz ki “Blog yazarak kaç para kazanabilirim?” sorusu kafanızı kurcalamaya adım atmıştır. Aslen burada bir alt ve üst sınır söz konusu değil. Yalnızca blog yazarak yaşamınızı sürdürmeniz bile mümkün. Genel kural olarak, sitenizde içerik miktarı arttıkça trafiğiniz artar, trafiğiniz arttıkça geliriniz de artar.

Genelleme yaparsak, günde 1.000 ferdin ziyaret etmiş olduğu bir blog, ayda birkaç yüz TL kazanabilir. Amatör bir ruhla hazırlanan kaliteli blogların çoğu bu düzeyde gelir elde eder. Günde 10.000 ziyaretçiye ulaşmayı başarırsanız ayda 4.000-5.000 TL benzer biçimde tatmin edici paralar kazanabilirsiniz, ancak bu düzeye ulaşmak için birkaç yıl boyunca yoğun çaba göstermeniz şart. Günde 100 civarında kişinin ziyaret etmiş olduğu, yeni açılmış ve hemen hemen gelişmemiş blogların ise fazla bir gelir beklentisi olmamalı.

Süre içinde markalaşan bloglar ve kendini kanıtlamış blog yazarları, markalarla yaptıkları özel iş birlikleri yardımıyla on binler ve hatta yüz binlerce lira kazanabiliyor.

Blog yazarak para kazanmak için mevzu seçimi çok önemli
Daha önce hiç yazılmamış bir şey hakkında yazmak zorunda değilsiniz. Yazmak dilediğiniz konuya tutkuyla bağlı olmanız da şart değil ama blogunuzun konusunu seçerken bunu yalnızca bir “iş kararı” olarak görmeyin. Örneğin muhasebe dünyası pek eğlenceli sayılmaz, ama bu alanda belli bir birikiminiz varsa ve bildiklerinizi yazıya dökmek sizi sıkmıyorsa muhasebecilikle ilgili bir blog kurabilirsiniz.

Seçtiğiniz konuyla ilgili başka blogların var olması da çok önemli değil. Merak etmeyin, internette hepinize yer var.

Blogunuzun temel konusunu ve yazılarınızın mevzu başlıklarını seçerken kilit nokta şu olmalı:

Hem sizin ilginizi çeken aynı zamanda başkalarının ilgisini çekecek bir mevzu belirlemeli, insanlara yarar sağlayacak yazılar yazmalısınız.

Örneğin “çağdaş muhasebenin doğuşu” size ne kadar ilginç gelirse gelsin, bu şekilde bir yazıdan para kazanmanız zor. Oysa “Şahıs firması iyi mi kurulur?” benzer biçimde bir yazının ilgi çekme ve para kazanmıştırrma olasılığı çok daha çok.

Para kazanan bir blog sahibi olmanın püf noktaları
Blog yazarak para kazanmak ve başarılı bir bloga haiz olmak için ne olursa olsun bilmeniz gereken birkaç püf noktası var.

Belli bir konuyu seçip o konuya bağlı kalmalısınız. Bu mevzuda “uzman” olmanız şart değil fakat en azından konuya ilgi duymalısınız. Örneğin sağlıklı beslenmeyle ilgili bir blog kurmak için diyetisyen olmanız gerekmiyor. Sağlıklı beslenme “yolculuğunuzu” ve deneyimlerinizi özetleyen bir blog da ilgi çekecektir.
Okur beklentilerini dikkate alın. Yalnızca yazmak istediğiniz konular, satmak arzu ettiğiniz ürünler, başkalarının işine yaramayacak deneyimleriniz hakkında yazarsanız yazılarınız yeterince okura ulaşamayabilir. İnsanlar ya bir ihtiyaçlarını karşılayan ya da kendilerini eğlendiren yazıları okumaya meyillidir. Blogunuzun mevzusu belli ama insanoğlu bu konuyla ilgili neleri merak ediyor? Hangi detaylarla ilgili Türkçe kaynak eksiği var? İnsanlar hangi soruları sorup cevap bulamıyorlar? Akıllara takılan sorulara yanıt olacak, dört gözle beklenen konularda data verecek yazılar yazarsanız başarı oranınız artar.
Yazarlık deneyiminizin olması gerekmiyor. Bloglar çoğu kişinin yazarlığa ilk adımı attığı, acemice yazıların kabul gördüğü yerlerdir. Yazım ve gramer kurallarına olabildiğince uymanız normal olarak önemli fakat her şeye bir gazeteci yada edebiyatçı titizliğiyle yaklaşmanız gerekmiyor. Mevzuşma diliyle, naturel bir üslupla yazılmış yazılar okurlarınızı doygunluk edecektir.
Blog yazarak para kazanmak uzun bir süreç. Bunu baştan kabullenmeniz önemli. İlk aylarda ziyaretçi sayınız düşük olacak ve muhtemelen hiç para kazanmayacaksınız. Bunlar sizi yıldırmasın. Blogunuzu geliştirmeye devam edin.
Blog yazmak zaman alır. Kaliteli bir yazıyı yazmak birkaç saat, hatta birkaç gün sürebilir. Blogunuza minimumından haftada bir, mümkünse daha sık içerik eklemelisiniz. Böyle bir tempoya iyi mi ayak uydurabileceğinizi baştan planlayın.
Plan yapın. “Ne yapacağıma yolda karar veririm.” düşüncesiyle yola çıkarsanız hiç para kazanmaya başlamadan blogunuzu terk etmeniz yüksek bir olasılık. Blogunuzu kurarken neleri başarmak istediğinizi, kimlere hitap edeceğinizi, içerik stratejinizi önceden belirlemelisiniz.

“Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır ?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + five =